Morze pod mazurskim niebem – Jezioro Śniardwy

Mazury to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Polski. Można je odwiedzać cały rok, jednak okres
letni jest najlepszym czasem na korzystanie z uroków jakie daje nam ten region. Oprócz pięknej pogody, zapierających dech w piersi widoków jest tu mnóstwo atrakcji, które sprawią, że ten wyjazd pozostanie na długo w Waszej pamięci.

Całodniowe kąpiele w jeziorze, czy wygrzewanie się w promieniach słońca to dopiero początek… Lubisz
sporty wodne, żeglarstwo? A może jesteś fanem spędzania czasu na lądzie? Marzy Ci się ognisko w świetle księżyca, długie spacery nad brzegiem jeziora? Jest jedno miejsce, które spełni oczekiwania nie tylko zagorzałych fanów żeglowania, wędkowania, ale także zwykłych turystów.

Śniardwy to największe, ale zaraz najpiękniejsze jezioro w Polsce. Niektórzy nazywają je mazurskim
morzem, z czym zdecydowanie należy się zgodzić, ponieważ jego powierzchnia osiąga aż 113,8 km2. Jest jeziorem morenowym, które ma aż osiem wysp. Marzą Ci się wakacje na wyspie? Nie musisz wsiadać w samolot. Są one tu, na Mazurach.

Śniardwy rozkochały w sobie również miłośników moczenia kija, gdyż jest to najgęściej zarybiony akwen
w Polsce. W jeziorze tym możemy spotkać m.in. takie ryby jak szczupaki, leszcze, okonie czy węgorze.

Nie bedą się tu nudzić również fanatycy jazdy na rowerze. Dookoła jeziora Śniardwy utworzona została
urokliwa trasa rowerowa o długości około 100 km. Szlak ten prowadzi przez część Mazurskiego Parku
Krajobrazowego co gwarantuje widoki niczym z bajki. Jednakże należy się przygotować na niełatwe wyzwanie. Trasa wiedzie przez drogi polne, szutrowe i lasy. Tylko niewielki odcinek drogi jest pokryty asfaltem. Ale właśnie w tym tkwi urok tej trasy. Przecież nie zawsze mamy możliwość być tak blisko natury.

„Na Mazury, Mazury, Mazury,
Popływamy tą łajbą z tektury…”

Bezapelacyjnie największą atrakcją jaką daje nam jezioro Śniardwy jest żeglowanie. Co roku przyjeżdża tu mnóstwo osób, aby łódka podziwiać piękno tego miejsca. O osobach niedoświadczonych w żeglarstwie pomyśleli lokalni właściciele statków organizuj1c rejsy, na których można podziwiać Śniardwy nie narażając siebie i swoich najbliższych na ewentualne niebezpieczeństwa. Poprzez wielkość jeziora możemy być świadkami silnych wiatrów oraz nawałnic, które tworzą wielkie fale. W takim sytuacjach dobrze być pod skrzydłami profesjonalistów, którzy przeniosą Cię w podróż po wodach niczym Jack Sparrow.

Jedną z najbardziej znanych miejscowości w pobliżu Jeziora Śniardwy są Mikołajki. W sezonie letnim
odwiedzają ją tysiące turystów. W Żeglarskiej Stolicy Polski znajduje się bogata oferta noclegowa, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas pobytu w tym miejscu warto zrobić sobie spacer wzdłuż portu, odwiedzić Muzeum Reformacji Polskiej oraz wstąpić do lokalnych restauracji znajdujących się na promenadzie żeby spróbować smaków jakie oferuje nam kuchnia mazurska.

Dodaj komentarz